З перших днів війни на стінах Одеси з’явились графіті з зображенням котиків з патріотичною символікою.
Серед графіті легко впізнати героїв сьогоднішньої війни, таких як — Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, собака Патрон, бійці загону “Азов”, Коля Серга, Георгій Переможець, Борис Джонсон та інші.
В цих графіті, показано ситуацію яка відбувається на полях битв, настрій в суспільстві, політичні події в країні та проілюстровані гасла, які з’являються під час цієї війни.
Ігор Матроскін, відомий низкою інших робіт.
Народився в Одесі. Ріс в оточенні спальних районів та залізниці, там же просочився бунтарським духом. З 2004 малював графіті, пізніше – стріт Арт. Натхнення шукав із рюкзаком за плечима в джунглях Азії, горах Туреччини та лісах Сербії.
Перші зображення від вуличного художника з’явилися у місті у середині 2010-х. У 2017 році з одеських стін на перехожих почали зазирати кольорові тварини з хештегом AnimaLBWS.
Свій творчий шлях розпочав у 2004 році з графіті яке перейшло у стріт арт. Перший мурал на багатоповерховому будинку намалював у 2014 році. Серйозно захопився анімалістикою, з іншими райтерами створив групу AnimaLBWS у 2017 році.
У 2021 році розробив персонажа Кота, який узятий за основу, як символ незалежності, витонченості та сили. Після початку російсько-української війни, персонаж Кіт перетворився у патріота — як артпідтримка. Підняття настрою та бойового духу.
Після початку російського вторгнення в Україну з’явилися котики загорнути в національний прапор. До графіті додані гасла: «Разом переможемо», «Слава Україні», «Вірю в ЗСУ», «Доброго вечора, ми з України», «Бути добру» та інші.
“Ми вирішили малювати котів, бо це суто одеська історія — портове місто та коти) малювали ми їх задовго до війни, але коли все місто готується до оборони — коти не можуть залишатися осторонь”. Коти несуть місію підтримати одеситів – волонтерів, військових, пересічних мешканців. Своєю творчістю намагаємось приносити городянам гарні емоції” — розповів Ігор Матроскін.
Ми зустрілись з Ігорем та порозмовляли про творчість групи райтерів.
Foto-still — M97 Project, ANIMALBWS, LBWS_168 за цими проєктами стоять одні люди чи різні?
LBWS_168 — За різними проєктами стоять різні люди, але бувають вони перетинаються.
Foto-still — Хто зараз входить до складу групи?
LBWS_168 — До складу групи входить до 5 осіб, і більшість вважає за краще зберігати анонімність.
Foto-still — Яка місія LBWS_168?
LBWS_168 — Кіт — це неофіційний символ портового міста, тому ми вирішили використати його у своїх роботах, зробити його маскотом.
Foto-still — Чому було обрано тематику тварин?
LBWS_168 — Тема з тваринами з’явилася ще у 2017 році з проєктом Animalbws, поступово малюнки стали більш лаконічними та залишився лише кіт.
Foto-still — Як з’явилася тема «Патріотичних котиків» або проєкт має іншу назву?
LBWS_168 — З початку війни ми займалися волонтерством, розвозили паливо та ліки, їздив кілька разів до Миколаєва з гуманітарних питань. У вільний час ми малювали котів для підтримки духу захисників та підняття настрою у мешканців.
Foto-still — Скільки вже існує графіті «Патріотичних котиків», мережа стверджує — 70?
LBWS_168 — Всього понад 100 котів вже є.
Foto-still — Чи є котики в інших містах, крім Одеси?
LBWS_168 — Малюнки із серії тварин є багато де по Україні, у Греції, Німеччині та Азербайджані. А коти поки що лише в одеській області.
Foto-still — З ким з іноземних райтерів хотілося створити колаборацію?
LBWS_168 — Поки немає часу думати про колаборації з іноземними художниками, цього року ми навіть не змогли взяти участь у трьох закордонних фестивалях вуличного мистецтва.
Foto-still — Хто з одеських та українських райтерів вас найбільше надихає?
LBWS_168 — Оцінку одеським графіті давати важко, в Одесі є відомі художники графіті, що давно виставляються у галереях, а також відомі за межами України.
Foto-still — Як ви оцінюєте одеські графіті, які вони, їх має бути більше чи менше?
LBWS_168 — Мені важко давати оцінки одеському графіті, цим мають займатися мистецтвознавці.
Foto-still — Які плани на найближче майбутнє?
LBWS_168 — В планах — робити все для нашої перемоги, і в вільний час займатися творчістю.
Foto-still — Чим райтери групи займаються у вільний від графіті час?
LBWS_168 — У вільний час ми подорожуємо або проводимо час подалі від галасливого міста.
Foto-still — Як одесити та інші люди можуть вас підтримати?
LBWS_168 — Нам можна допомогти на матеріали, для цього потрібно написати нам в Інстаграм @lbws_168. У відповідь я надсилаю набір наліпок у фірмовому конверті.
Нещодавно, райтери взяли участь в фотопроєкті шести українських фотографів «Неочевидна війна» де вони вчинили перформанс, в якому намалювали своє перше графіті на полотні. Полотно — «Котик-репортер» було продано на благодійному аукціоні. Зібрані кошти з аукціону було спрямовано на створення Власної поштової марки художників.
Більш детальна інформація про фотопроєкт «Неочевидна війна».
Зв’язок з автором
Підписатись на автора в соцмережах
Текст та світлини — Олександр Воропаєв